23 Nisan Kutlu Olsun


Atatürk’ün yakmış olduğu ışıkta aydınlanmış ve geleceğin dünyasını oluşturmaya ve yaşamaya hazır çocuklar yetiştiren anne ve babaların 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK bayramını kutluyor, çocuklarımızı sevgiyle öpüyorum.


 

23 Nisan’ı çocuklara armağan eden ve çocukların önemine dikkat çeken Atatürk’ün çocuklar için söylediği bazı önemli sözlerle yazıma başlamak istiyorum.

 -Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir. -“Küçük hanımlar , küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız.

Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” 

-Çocuklar her türlü ihmal ve istismarlardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır. -Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır. 

-Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarını da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim. 

-Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğimizi yapacaklar. Fakat  geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden aydınlatılmalıdır ki yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka ; gazeteler, dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okur. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.

 -Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahilin  hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istiklaline, temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir. 

-Büyük başarılar, değerli  anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir. 

-Çocuklarımız artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya , buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız.

Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde ; Yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya , iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışmalıdır.  Aslında Mustafa Kemal Atatürk her şeyi söylemiş. Burada nokta desem ve bitirsem de olur ama zamanımızda yaşananlara bakarsak  atamızı ne kadar dinlediğimiz veya dinlemediğimizi yazmadan geçemeyeceğim. 

Çocuklarımızı yetiştiren anne ve babalar ne kadar kitap okuyor ve bilgi dağarcığını  zenginleştiriyor. Çocuklarının içindeki performansı ortaya çıkarmaya mı uğraşıyor kendi egosunu mu tatmin ediyor. Çocuğa sorgulamayı ve aklını işletmeyi mi öğretiyor. Yoksa   “Büyüklere itiraz edilmez saygısızlıktır” diye çocuğu bastırıyor mu? Eğitim bizi karanlığın içine hızla sürükleyecek cemaatlerin kontrolüne bırakılmış. Çocuklarımız orada bonzai ağacı gibi cüceleştirilip kullanılabilir hale mi getiriliyor. 

Çocuklarımız,  kilitlendikleri yurtlarda çıkan yangınlarda ölürken, öğretmenleri tarafından dövülürken ve en acısı yüzlerce kız ve erkek çocuğumuza bu din adı altında sapıklıklarını gizleyen yobazlar tarafından tecavüz uygulanırken sevgili Atamızın; “

-Çocuklar her türlü ihmal ve istismarlardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”Sözüne ne kadar sadık kalmışız ve ihmalimiz nelere yol açmış farkındamıyız? 

Çocukları yetiştirecek anneler , kapatılıp ,bol çocuk doğuracak damızlık haline getirilerek, babalar emrine girecek ve kendini güdecek bir çoban bulup hatta karısını o çobana sunmayı marifet sanacak zihniyete sokularak oluşturulacak bir ailenin yetiştireceği çocuktan  nasıl bir insan , nasıl bir vatandaş bekleriz.  Bu çocuklardan oluşacak topluluk millet değil bir tebaa olur.  Ve Atamızın  önderliğinde İzmir’den denize döktüğümüz  emperyalistlerin kullanımına sunulur. 

Atatürk’ün  yakmış olduğu ışıkta aydınlanmış ve geleceğin dünyasını oluşturmaya ve yaşamaya hazır çocuklar yetiştiren anne ve babaların  23 NİSAN  ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK  bayramını kutluyor, çocuklarımızı sevgiyle öpüyorum. 

SEVGİYLE KALIN COŞKUYLA YAŞAYIN…

BİHİN EDİGE

Geri Dön